1998 - 1999 Regatta Calendar

Calendar:
Date Day Regatta Host Venue Type Links
September 1998
19 SepSatNorth Shore/Upper Hunter Time Trial Lane Cove RiverMarathonEvent List
20 SepSunRyde River Festival - Colonial State Bank Challenge  Club/SchoolEvents as per call for entries.
25-26 SepFri-SatCity of Grafton Head of the River Clarence River CANCELLED
October 1998
3 OctSatHead of the Middle Harbour Middle HarbourMarathonCANCELLED
10 OctSatITC Time Trial Nepean RiverEliteEvent List
17 OctSatLeichhardt Rowing Club Sprint Iron CoveClubLane Draw
24 OctSatWestfields Sports High Chipping NortonClub/SchoolCANCELLED
24 OctSatITC Time Trial (National) Nepean RiverEliteEvent List
31 OctSatDrummoyne Rowing Club Iron CoveClubLane Draw  [draw.pdf]
November 1998
7 NovSatITC Time Trial Nepean RiverEliteEvent List
8 NovSunNorth Shore Rowing Club  Lane Cove RiverClubEvent List
14 NovSatNSWRA Spring Regatta SIRCClubResults  [results.pdf]
20 NovFriNSW All Schools Novice  Iron CoveSchoolEvents as per call for entries.
21 NovSatHead of the Parramatta River Parramatta RiverTime TrialEvent List
21 NovSatITC Time Trial (National) NepeanEliteEvent List
28 NovSatLoreto Normanhurst SIRCSchoolResults  [results.pdf]
29 NovSunSt George Rowing Club SIRCClubResults  [results.pdf]
December 1998
5 DecSatITC Time Trial Nepean RiverEliteEvent List
13 DecSunNepean Rowing Club Club CourseClubResults  [results.pdf]
19 DecSatITC Time Trial (National) TBCEliteEvent List
Date Day Regatta Host Venue Type Links
January 1999
9 JanSatPort Macquarie Rowing Club TareeClubLane Draw  [draw.pdf]
10 JanSunManning River Rowing Club TareeClubResults  [results.pdf]
23-24 JanSat-SunITC OMNIUM Nepean/SIRCEliteEvent List
26 JanTueSydney Rowing Club  SIRCClubResults  [results.pdf]
26 JanTueNSWRA SPRINT CHAMPIONSHIPS SIRCElite/AgeResults  [results.pdf]
February 1999
6-7 FebSatNSWRA STATE CHAMPIONSHIPS SIRCElite/AgeResults  [results.pdf]
6 FebSatSydney Grammar Hen & ChickenSchool JnrEvent List
13 FebSatSt Josephs College Iron CoveSchool J&SEvent List
13 FebSatMethodist Ladies College Canada BaySchoolgirlEvent List
20 FebSatSydney Boys High Hen & ChickenSchool J&SResults  [results.pdf]
20 FebSatLeichhardt Rowing Club Iron CoveClub/GirlsResults  [results.pdf]
20-21 FebSat-SunITC OMNIUM Nepean/SIRCEliteEvent List
27 FebSatNewington College Hen & ChickenSchool J&SEvent List
27 FebSatPymble Ladies College Iron CoveSchoolgirlEvent List
March 1999
6 MarSatSydney Church of England Grammar Hen & ChickenSchool JnrEvent List
6 MarSatPresbyterian Ladies College Sydney SIRCClub/SchoolResults  [results.pdf]
13 MarSatScots College  Hen & ChickenSchool J&SEvent List
9-14 MarTue-SunZurich Australian Rowing Champ's WestlakesElite/Schoolresults at SARA
20 MarSatSt Ignatius College  Lane Cove RiverClub/SchoolResults  [results.pdf]
20-21 MarSat-SunC.H.S.S.A. Championships Manning RiverSchoolResults  [results.pdf]
20-21 MarSat-SunI.S.R.A. Championships YarramundiSchoolresults at ACTRA
27 MarSatA.A.G.P.S. Head of the River SIRCSchoolResults  [results.pdf]
28 MarSunNSW All Schools - Schoolgirl Head of the River   SchoolgirlResults  [results.pdf]
April 1999
3 AprSatPACIFIC AGE CHAMPIONSHIPS SIRCAgeResults  [results.pdf]
9-11 AprFri-SunIst National Selection Regatta SIRCElite 
11 AprSunHunter Rowing Club Speers PointClubResults  [results.pdf]
17 AprSatBalmain - NSWRA Medals SIRCClubResults  [results.pdf]
May 1999
8-9 MaySatNSW MASTERS CHAMPIONSHIPS TareeMastersResults  [results.pdf]
7-14 MayFri-Fri2nd National Selection Regatta SIRCEliteResults  [results.pdf]
March 1999
20-23 MayThur-SunAustralian Masters Championships ACTMastersresults at ACTRA